Jak wybrać fotografa ślubnego? | 7 praktycznych porad dla pary młodej

Jak wybrać fotografa ślubnego? | 7 praktycznych porad dla pary młodej


Właśnie stałaś się świeżo upieczoną narzeczoną? Zebrałeś się na odwagę by poprosić ją o rękę?Bardzo Ci gratuluję! Od teraz przed Wami piękny okres narzeczeństwa. Czytając ten poradnik, prawdopodobnie aktualnie planowanie ślubu i wesela jest Ci bliskie oraz właśnie szukasz fotografa ślubnego. Wiem, że jest to trudne zadanie, bo firm na rynku jest bardzo dużo. Dowiesz się jacy fotografowie w Polsce są bardzo rozchwytywani. Stworzyłem kilka praktycznych rad, które pomogą Ci odnaleźć siebie w fotografii i ostatecznie dokonać świadomego wyboru zgodnie ze swoim gustem, estetyką, intuicją i przede wszystkim sercem.


1. Czego szukać w naprawdę dobrej fotografii ślubnej?

Zacznijmy od tego, jaką rolę w Twoim życiu pełni fotografia? Czy jesteś typem osoby która uwielbia robić zdjęcia, a może niechętnie podchodzisz do tematu bo jak uważasz: jesteś niefotogeniczna/ny. Dokumentując swoją codzienność (nawet za pomocą kamery w telefonie) stajemy się bardziej wrażliwi na fotografię, na momenty, chwile które utrwalamy. Doceniamy więcej zdarzeń, ludzi którzy nas otaczają. Jeżeli sprowadzasz wybór fotografa na swój ślub do wyboru np. pralki i sugerujesz się wyłącznie ceną (bo przecież tańsza pierze i ta droższa też robi dokładnie to samo) ten poradnik prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Jak mawia klasyk: "Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?"


2. Po pierwsze: zainspiruj się!

Wpisz w Google kilka popularnych fraz kluczowych tj. fotograf ślubny, fotografia ślubna, fotograf na wesele. Zacznij po prostu oglądać zdjęcia! Obserwuj popularne ślubne hasztagi na Instagramie. Stwórz własna tablicę inspiracji na Pinterest. Jeśli nie siedzisz w tej branży i aktualnie panujących trendach, nic nie szkodzi ;) Te zabiegi pomogą Ci znaleść styl który wpada Ci w oko i idealnie uderza w Twój gust. Jako przyszła panna młoda nie zapomnij skonsultować wszystkich swoich spostrzeżeń i propozycji ze swoim narzeczonym.

Zadanie na dzisiejszy wieczór:

Wraz z narzeczonym otwórzcie sobie butelkę wina i kilka stron fotografów którzy wpadają Wam w oko. Ważne jest aby nie ulegać magii pojedynczego zdjęcia, lecz skupić się całościowo na materiałach jakie prezentują np na. swoich blogach prezentując historie ślubne. Pierwsze zdjęcie zawsze ma za zadanie przyciągać uwagę i jest to naturalne. Często na samym początku trafiacie na zdjęcia tylko z sesji. Przeglądnięcie pełnego materiału pozwoli Wam określić czy dany fotograf ślubny pracuje w takim stylu jak określa go"pierwsze zdjęcie". Może akurat udało zrobić mu się coś fajnego jednorazowo? Może zdjęcia ze ślubu znacząco odbiegają od tego co prezentuje na stronie?


3. Zwróć uwagę na:


  • Emocje zawarte na zdjęciach. (radość, łzy, szczęście)
  • Niepozowane, naturalne momenty
  • Zdjęcia z przygotowań/błogosławieństwa
  • Portrety panny młodej i pana młodego
  • Czy fotograf robi zdjęcia detali? (Suknia ślubna, garnitur, biżuteria, perfumy etc. Detale mają znaczenie w całej opowieści)
  • Zdjęcia grupowe z rodziną
  • Estetyka, kolory, obróbka.

4. Znalazłam kilku wymarzonych fotografów. Na kogo się zdecydować?

Poznajcie się! Czynnik ważniejszy nawet od samych zdjęć! Pomyśl o tym by po ludzku z fotografem się polubić. Nie na siłę, nie wbrew sobie. Wasz komfort w dniu ślubu wzrośnie diametralnie jeśli będzie towarzyszył Wam fotograf ślubny, którego traktujecie jak kumpla, przyjaciela. Gwarantuję, że nadawanie na tych samych falach pozwoli mu zgromadzić o wiele lepszy materiał. Każdy człowiek jest innym typem osobowości i może okazać się, że ktoś robiący najpiękniejsze zdjęcie ślubne na świecie nie będzie pasował Wam z charakteru i w dniu ślubu przez to nie da z siebie wszystkiego a Wy będzicie czuć się przy takim fotografie nieco skrępowani, nieswoi.

Zapytaj o ofertę / cennik ! Budżet to też ważna sprawa przy organizacji ślubu i przyjęcia weselnego. Ceny dobrych fotografów wachaja się od 4500zł do 6-7 tys zł. Wszystko zależy od unikalności i indywidualności danego fotografa. Najważniejsze jest by stosować w tym przypadku zasadę "win-win" i dobrze czuć się przeznaczając pewną sumę pieniędzy na wymarzonego storytellera. W ofercie zwróćcie uwagę na ilość oddawanych zdjęć (fajnie jeśli jest to ok 300-500 zdjęć), zakres godzinowy pracy (z reguły 12h pracy wystarcza), w jakiej formie dostajecie zdjęcia (galeria w internecie? odbitki? pendrive?). Wiele ofert kusi pary młode dużą ilością albumów, odbitek czy innymi gadżetami. Zastanów się czy wolicie mieć piękne zdjęcia, takie w jakich jesteście zakochani(zapłacić troszkę więcej), czy zamówić fotografa który fotografuje nie do końca w stylu jaki się Wam podoba ale ma w ofercie 3 albumy i jest mimo wszystko tańszy.5. Wiadomość do fotografa w formularzu kontaktowym.

Napiszcie kilka słów o sobie, co planujecie. Bardzo ważne jest podanie daty i miejsca ceremonii, przyjęcia weselnego. Pomoże to fotografowi trafniej przygotować dla Was ofertę. Fotografowie lubią dowiedzieć się kim jesteście czym się pasjonujecie, jak się poznaliście. Z doświadczenia wiem, że najgorszym faupas jest wysłanie wiadomości o treści: "Witam, po ile zdjęcia?"


6. Chcemy zarezerwować termin, jesteśmy zdecydowani! Co teraz?

Umowa! Domagajcie się jej koniecznie. Zabezpiecza ona Was i fotografa. Ustalcie zakres godzinowy pracy, minimalną ilość oddanych zdjęć oraz szczegóły dotyczące adresów miejsca ceremonii, przyjęcia weselnego czy przygotowań pary młodej. Do rezerwacji potrzebny będzie zadatek ustalany wcześniej z fotografem. Umowę możecie podpisać osobiście przy dobrej kawie lub internetowo.


7. Sposób patrzenia fotografa ślubnego

JAKOŚĆ = MERYTORYKA

Wielu fotografów niestety naśladuje siebie nawzajem i możesz mieć wrażenie, że gdzieś już widziałaś podobne zdjęcia. Podobne kolory, kadry - znasz to? Jak pisałem wyżej każdy człowiek jest inny. Mimo podobnej kolorystyki zdjęć, którą za pomocą presetu jest w stanie osiągnąć dziś każdy (nawet na telefonie) pamiętajmy, że każdy z nich inaczej patrzy. Mimo owych podobieństw zwróćcie szczególną uwagę na sposób postrzegania świata i ludzi przez fotografa. Czy potrafi wypatrzyć szczere emocje, niepozowane momenty, podczas oglądania których serce zaczyna szybciej bić i uśmiech pojawia sie na Twojej twarzy. Często zdarza Ci się mieć "świeczki w oczach" kiedy oglądasz zdjęcia na których są Twoi bliscy? W dzisiejszych czasach najlepsi fotografowie ślubni właśnie tym wyróżniają się na tle innych.


ZOBACZ NAJCIEKAWSZE HISTORIE ŚLUBNEzobacz również

inne historie ślubne